Schloss Hof
Schloss Hof (po slovensky zámok Hof) sa nachádza u našich najbližších kapitalistických susedov, v Rakúsku, iba pár desiatok kilometrov od slovenských hraníc. Hof je komplex pozostávajúci z veľkej záhrady, zámku, zvieracej farmy a iných príbuzných atrakcií. A keďže počas minulého týždňa (9. – 15.7.2007) mali akciu zameranú na chudobný slovenský ľud (50% zľava – no nekúp to), vybrali sme sa tam na rodinný výlet.
Informácie o zámku Schloss Hof
Schloss Hof je bližšie ako by sa mohlo zdať – s bratislavskou Devínskou Novou Vsou si kukajú rovno do okien. Aby ste sa tam však (legálne) dostali, treba na hraničnom prechode Berg znudenému colníkovi otrčiť pred oči občiansky, potom prejsť až za Hainburg, kde odbočíte doprava na most cez Dunaj. Ďalej stále rovno a potom už podľa navigačnej tabule znovu doprava. Doplnené v roku 2013: K zámockému areálu sa už dostanete pohodlne aj peši alebo na bicykloch z bratislavskej Devínskej Novej Vsi – po Cyklomoste slobody. A samozrejme aj bez pasu – stačí mať vo vrecku občiansky preukaz.
Doprava: Najlepšie sa tam dostanete peši, na bicykli, alebo autom. Iné možnosti (autobusy) nájdete na stránke Schloss Hof – Ako sa k nám dostanete. Počas sezóny býva otvorená aj dolná brána (tá smerom od BA).
Otváracie hodiny: Počas sezóny od marca do novembra denne medzi 10:00-18:00, inak iba cez víkendy od 10:00-16:00. Skontrolujte si časy a termíny na oficiálnej stránke, počas roka sa menia, najmä mimo sezóny môže byť areál zatvorený!
Vstupné: Pozor, za vstup do záhrad sa platí vstupné (a nie málo – dospelí 13€). Pozri aktuálne ceny Schloss Hof. Narozdiel napríklad od Schönbrunn-u vo Viedni, kde je vstup do záhrad zadarmo a platí sa iba za jednotlivé atrakcie. Nuž ale berte to prakticky a nie tragicky – čo ušetríte na benzíne, dáte na vstupenky.
Čo tam nájdete: História, oddych, pre deti zvieratká a ihrisko, prechádzky po záhrade, romantika… Možnosť absolvovania prehliadky aj so slovensky hovoriacim sprievodcom. Schloss Hof pozostáva z veľkého komplexu, ktorý zahŕňa samotný barokový zámok, veľkú záhradu so skleníkom (oranžérium), statok Meierhof s domácimi zvieratkami a s ukážkami starých remesiel (výroba košíkov, hrncov, bylinárstvo, výroba alkoholu), možnosť povoziť deti na poníkoch alebo sa „pomaznať so zvieratkami“ (kozy, ovce, sliepky a pod.), oddychovú zónu s hojdacími sieťami, detské ihrisko, nejaké tie fontány…
Vstup do barokového zámku Hof a jeho kvetinová záhrada; vchod na statok Meierhof a dobová pálenica:
Zvierací obyvatelia statku Meierhof; koza, ktorú môžete pohladkať; reštaurácia a pod ňou výbeh pre zvieratá:
Trochu z histórie
Zámok dal začiatkom 18. storočia postaviť princ Eugen Savojský, ktorý ku koncu svojho života nevedel čo s peniazmi a tak sa dal na developerskú činnosť. Inak, ten princ Eugen bol tiež celkom pekný kvietok. Potomok francúzskeho generála, ktorý sa ešte za mlada posekal s francúzskym kráľom Ľudovítom XIV a na protest preto ušiel z Francúzska a pridal sa k jeho najväčším nepriateľom – rakúskym Habsburgovcov. Vo vtedajšej Európe asi neexistovala krajina, s ktorou alebo proti ktorej by neviedol nejakú vojnu. Okrem iného sa preslávil najmä konkrétnou vojnou a to proti Turkom. O jeho bohatstve svedčí nielen vybavenie samotného zámku a k tomu prislúchajúce množstvo umeleckých diel, ktoré tu naťahal, ale aj veľkolepá záhrada so skleníkom, kde pestoval na tú dobu nevídané citrusové plody (tzv. oranžérium). Žiaľ netešte sa – veľa umeleckých diel tu ale neuvidíte, lebo… čítajte ďalej.
Zámok sa neskôr stal majetkom cisárovnej Márie Terézie, ktorá ho využívala nielen ako súkromné sídlo, ale aj ako miesto konania rôznych slávností. Na sklonku 19. storočia však cisár František Jozef zámok prenechal armáde ako školiace stredisko, na čo jeho slávna éra (skoro) na vždy skončila. Všetky hodnotné umelecké artefakty, nábytok, ale dokonca aj kovania, brány a pod. boli odvezené do Viedne. Neskôr sa tieto predmety stali inventárom viedenských múzeí a tiež aj súčasťou rôznych zbierok a vybavení rakúskych veľvyslanectiev po celom svete.
V roku 2002 prešiel zámok Hof do súkromných rúk a za pomoci rakúskeho štátu je rekonštruovaný. V roku 2005 ho znovu otvorili verejnosti.
Moje stručné a značne subjektívne hodnotenie 🙂
Zámok – na slovenské očakávania typu „Oravský hrad“ nič moc. Málo priestoru, málo vnútorného vybavenia. Všetko zachraňuje výklad sprievodcu (možný aj v slovenčine) spôsobom: „Tu bolo kedysi to a to…“ Ak však budete dobre počúvať, dozviete sa všeličo nielen o samotnom zámku, ale aj o živote panstva v tej dobe. Ku zámku patrí aj kaplnka, tú sme však nenavštívili, pretože v čase nášho výletu bola pre verejnosť uzavretá z dôvodu láskou zaslepeného rozhodnutia dvoch ľudí opačného pohlavia.
Záhrada – pekná, no ešte úplne „mladá“. Stromy preto nie sú veľmi vysoké a tieň vám neposkytnú. U mňa preto Schönbrunn stále vedie.
Zámok Hof a jeho kvetinové záhrady:
Statok Meierhof – ak máte doma malé deti, ktoré ešte nevideli živého koňa, somárika, ovcu, kozu, prasa, lamu, sliepku, hriadku kde sa pestuje zelenina, … – nech sa páči. Niektoré zvery si môže vaše dieťa aj „ošahať“. A ak z toľkej prírody úplne nescvokne, šup na detské ihrisko. No pre dospeláka asi total nuda…
Oddychová zóna (lavičky, sieťky na stromoch, fontánky) – primerané, použiteľné. Chyťte sa za ruky a romantika môže byť.
Občerstvenie, WC – v ponuke reštika + bufet (párky, pivo, nanuky). Neskúsili sme, mali sme proviant z domu. Hrala tam dychovka (živá). WC v pohode.
Čo na záver?
Ako miesto na jednorazovú návštevu vcelku OK. Vďaka krátkodobej akcii pre Slovákov, ktorú sa nám podarilo využiť (2 dospelé osoby + jedno dieťa do 18 rokov = 14 Eur), ani tá cena nebola až taká desivá. No ako miesto na pravidelné výlety nič moc – hlavne kvôli tomu vstupnému. Takže – sklamaný nie som, ale ak by som mal nabudúce niekoho zobrať do Rakúska a ukázať mu „peknú záhradu“, vezmem ho radšej na výlet do Schönbrunnu.
❱❱❱ Náročnosť výletu: 1/5
2 komentáre
[…] vody už veru pretieklo riekou Morava, čo som naposledy písal o zámku Schloss Hof. Na jeho návštevu bolo vtedy treba aj občiansky preukaz či pas na hraniciach ukazovať, aj […]
[…] vody už veru pretieklo riekou Morava, čo som naposledy písal o zámku Schloss Hof. Na jeho návštevu bolo vtedy treba aj občiansky preukaz či pas na hraniciach ukazovať, aj […]