Chania
Chania je druhé najväčšie mesto gréckeho ostrova Kréta (cca 55.000 obyvateľov). Turistickú dominantu tvorí najmä prístav s majákom a priľahlé staré mesto. Našu prehliadku sme začali na autobusovej stanici, kam sme sa dopravili pravidelným linkovým autobusom, ktorý premával priamo od nášho hotela. Od autobusovej stanice do historického centra je to fakt len kúsok a túto malú prechádzku hravo zvládnete. Na autobusáku navyše visela mapa mesta s plánom, ktorým smerom je potrebné sa vydať na cestu.
Tesne predtým, ako sa ponoríte do davu ľudí hrnúcich sa historickou uličkou (spoznáte ju podľa stánkov a šiatrov po oboch stranách ulice), odporúčam ešte odbočiť vľavo a vybehnúť na taký menší kopček nad mestom – Schiavo. Kedysi sa tam nachádzala obranná bašta, dnes sú z nej naznačené iba základy. Každopádne, máte odtiaľ perfektný výhľad na celé mesto.
Cestou prechádzame okolo katedrály sv. Márie. Je to najväčší (gréckokatolícky) kostol v Chanii. Žiaľ, počas našej návštevy sa tam práve konal pohreb, tak sme moc nechceli oxidovať dovnútra. Inak sa oplatí navštíviť, je v ňom bohatá výzdoba. Vstupné sa neplatí, podmienkou je vhodné oblečenie.
Potom už naše kroky smerovali priamo do prístavu, ktorého dominantou je jeden z najstarších majákov na svete. Postavený bol koncom 16. storočia. Môžete k nemu dokráčať peši suchou nohou. Aj keď sa to ale nezdá, je to trochu dlhšia prechádzka – podľa mapy cca 1,5 km tam a potom zase 1,5 km späť.
Cestou k majáku pôjdete okolo bývalej mešity, dnes prerobenej na galériu umenia a povedľa starého benátskeho prístavu, kde uvidíte pôvodné lodenice zo 16 storočia, neskôr používané ako sklady (zbraní). Komu sa nechce chodiť peši, môže sa nechať povoziť v koči ťahanom koňmi (okruh starým mestom, k majáku kone nepremávajú).
Návšteva prístavu nám nakoniec zabrala viac času ako sme predpokladali. Prechádzka k majáku trvala viac ako hodinu, potom sme si dali ešte kávu a zmrzlinu v jednej z nespočetných kaviarní.
Z historického centra sme ešte navštívili kostol sv. Mikuláša. Kostol je známy tým, že má aj klasickú kostolnú vežu a aj minaret. Pôvodne kresťanský kostol bol po obsadení Turkami zmenený na mešitu a bol k nemu pristavený spomínaný minaret. Neskôr, po vyhnaní Turkov, sa z mešity stal opäť gréckokatolícky kostol a minaret už ostal.
Neskôr sme sa ešte chvíľu túlali úzkymi uličkami Chanie, hľadali kešky a občas natrafili na nejaký zaujímavý obchodík či kaviareň.
Užitočné odkazy:
- The city of Chania (oficiálna stránka mesta)