Paklenica

Paklenica je národný park nachádzajúci sa v Chorvátsku. Pozostáva z dvoch kaňonov – Malej a Veľkej Paklenice. Nájdete tu množstvo lezeckých a horolezeckých stien prístupných po celý rok – vo Veľkej Paklenici je aj najvyššia chorvátska skala vysoká 712m (Anića Kuk). Ak pôjdete na dovolenku do okolia Zadaru, ako alternatívu k opekaniu na pláži odporúčam jednodňový výlet do Veľkej Paklenice. A nebojte sa náročnosti – turistickú prechádzku po dne kaňonu zvládnu aj deti.

Národný park Paklenica je kaňon nad mestom Starigrad, v severnej Dalmácii, v južnej časti pohoria Velebit a to všetko neďaleko Zadaru. Je dosť možné, že vaša navigácia v aute nereaguje na slovné pokyny podobného typu, takže jej zadajte jednoducho Starigrad. Cestou po chorvátskej diaľnici použite zjazd Maslenica, pri ktorom sa môžete na chvíľku zastaviť a obzrieť si most Maslenica. Po príchode do mestečka Starigrad je to už jednoduché – sledujte smerové tabule, ktoré vás navedú na odbočku smerom na hory (ak idete od spomínanej Maslenice, tak doprava). Prejdete asi 800m, na rozdvojke ciest sa dáte zase vpravo a po ďalších cca 200m je už vstupná brána do národného parku (mapa Paklenice).

Za vstup do parku sa platí – dospelí 10€, deti od 5-14 rokov 5€ (oficiálny cenník). Hneď za vstupnou bránou (pokladňou) je parkovisko, ale nenechajte sa zmiasť. Nasadnite do auta a pokračujte po úzkej asfaltke cca ďalší kilometer až prídete na „horné“ parkovisko. Tu vás už usmernia zriadenci parku.

Z parkoviska choďte stále dohora, zablúdiť nie je kde. V podstate hneď ako opustíte asfalt a prejdete na kameňmi dláždenú cestu, vojdete do kaňonu. Pod vysokou skalou sa nachádza WC a predajňa suvenírov. Práve v týchto miestach bol kedysi úkryt, v ktorom počas Juhoslovansko – Sovietskeho konfliktu prebýval prezident Josip Tito. Po strmých skalných stenách sa tu šplhá množstvo lezcov. A ako v každej chorvátskej dedine, aj tu natáčali nejaké filmové šteky Winnetuoa, čo vám s náležitou hrdosťou pripomenú tabuľky okolo cesty. 🙂

Cestička hore vás povedie popri koryte rieky, ktorá je však v lete úplne vyschnutá. Po krátkom výstupe sa vám naskytne úžasný pohľad na skalnaté bralá pohoria Velebit. Za cca hodinku sa vyšplháte až k napájadlu s pitnou vodou. Ak nemáte chuť na nejakú brutálnu turistiku (napríklad ste s malými deťmi), váš výstup môžete ukončiť osviežením v tomto prameni. Ďalej už cesta pokračuje síce miernejším stúpaním cez les, no dovolím si tvrdiť, že najkrajšiu časť výletu máte po dosiahnutí tohto bodu za sebou.

Alternatívou je ešte návšteva jaskyne Manita peć. Jaskyňa je však otvorená iba do 13:00. Platí sa za ňu samostatné vstupné a upozorňujem, že je v nej riadna zima (iba 10°C). V horúcom lete sa to môže zdať príjemné – no radšej si zoberte mikiny, inak budete strašne drkotať zubami.

My sme žiaľ otváracie hodiny jaskyne nestihli. Mali sme však chuť na dlhšiu prechádzku, pokračovali sme preto po kamennom chodníku ďalej, popri Paklenickom mlyne až k horskej chate Lugarnica. Od spomínaného horského prameňa je to približne ďalšia hodina cesty. Pri Lugarnici sme si dali olovrant, osviežili sa v horskom potôčiku a vydali sa na spiatočnú cestu. Výletu sme ukončili v Starigrade kúpaním v mori a večerou v rybárskej reštaurácii.

Fotogaléria

Dobré rady na záver

  • Na bežnú turistiku nie je v Paklenici potrebná špeciálna výbava, všade sú kamenné chodníky, ale aj tak odporúčam pevnú obuv (aspoň tenisky).
  • Veľmi príjemné je, že popri ceste natrafíte na horské pramene s pitnou vodou, ktoré výborne osviežia.
  • Turistiku zvládnu aj deti, samozrejme s pomocou dospelých. Trasa však nie je vhodná pre kočíky.
  • Dole na parkovisku má sídlo horská služba – v prípade potreby hľadajte pomoc tam.
  • V národnom parku platí prísny zákaz kladenia ohňa, trhania rastlín a odlamovania kameňov. (Zato všetky informačné tabule boli prestrielané 9 mm projektilmi. Dúfam, že je to len pozostatok z nedávnej divokej minulosti.)

❱❱❱ Náročnosť výletu: 3/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, pestujem zeleninu a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.